1394/06/24 | 963 بازدید

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در گردهمایی مدیران اتحادیه ها و تعاونی های کشور

روز شنبه مورخ 21 شهریور گردهمایی با شکوهی با حضور بیش از دو هزار نفر در سالن اجلاس سران برگزار گردید. در این نشست ابتدا چند تن از مدیران تعاون های کشور گزارش کوتاهی از فعالیت های خود ارائه دادند و پس از آن آقای بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون مرکزی در سخنان مشروح خود پس از اشاره به فعالیت و نقش تعاونی ها در اقتصاد جهان، وضعیت بخش تعاون در اقتصاد کشور و پاره ای از موانع توسعه تعاونی ها را مورد بحث قرار داد و سپس عوامل مؤثر در رفع تنگنا های موجود را بر شمرد و مساعدت دولت محترم در این زمینه همچنین رعایت نکاتی در تدوین برنامه ششم توسعه را از ریاست محترم جمهوری درخواست نمود.

   در ادامه این نشست ، آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون،کارورفاه اجتماعی ، ضمن تشریح فعالیت های وزارت مزبور، از ریاست محترم جمهور درخواست نمود با سخنان خود، مدیران اتحادیه ها و تعاونی ها را ارشاد فرمایند:

 

سخنان ریاست محترم جمهوری

از هنرمندی های فعالیت های تعاونی این است که می تواند از کنج روستا تا کوچه های شهر و درون   خانه ها حضور داشته باشد.

      رئیس جمهوری در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه مسیر دولت، مسیر آرامش و ایجاد فضای جدید و هوای نو برای تنفس و حرکت در مسیر رشد و توسعه کشور است، گفت: آنچه که دولت می بایست با کمک مردم انجام می داد، رفع  تحریم های غلط ، ظالمانه و ضد حقوق بشری برای گشودن فضای حرکت و توسعه بود، تا تعاونی های سراسر ایران زمین در فضای نو، حرکت سریع و با شتاب خود را برای آبادانی ایران اسلامی آغاز کنند.

   با بیان اینکه حضور در جمع کار آفرینان بخش تعاون و اعلام آمادگی این بخش برای حضور فعال تر در دوران پسا تحریم برای دولتمردان و ملت بزرگ ایران خبری غرور آفرین در راستای حرکت سریع تر در مسیر توسعه کشور است، گفت: کشور ما با وجود نقاط مثبت ارزشمند، فرهنگ والاو ملت فرهیخته، ایثارگر و با ایمان، متأسفانه در دهه های اخیر با نقایصی در بخش اقتصاد روبه رو بوده است.

   رئیس جمهوری مبتنی بودن اقتصاد کشور بر پایه نفت و بر مبنای میزان استخراج و چگونگی فروش نفت در بازارهای جهانی را به عنوان اولین نقص در اقتصاد کشور بر شمرد و با اشاره به اینکه سال های سال برنامه های کشور بر این اساس تنظیم شده است، اظهار داشت : حقوق کارمندان، تنظیم برنامه ریزی های اقتصادی پنج یا هفت ساله و برنامه ریـزی بــرای    

سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و زیر ساخت، بر مبنای تعداد و قیمت فروش بشکه نفت در بازار جهانی بوده است .

   دکتر روحانی ادامه داد: هنوز هم در بودجه ریزی سالانه بخش عمده ای بر این پایه است که سال آینده نفت به چه میزان و به چند دلار در بازارهای جهانی عرضه شده و قیمت دلار چقدر محاسبه می شود و این یکی از پایه های بزرگ تنظیم بودجه در کشور است.

   رئیس جمهوری با بیان اینکه سال گذشته به دلایل متعدد سهم در آمدهای نفتی در بودجه ریزی به 33 درصد رسید و با این حال هنوز تأمین یک سوم بودجه کشور به عهده نفت است، گفت: اقتصاد ایران، اقتصاد تک محصولی و نفتی بوده که هنوز هم به طور کامل از آن رهایی نیافته است.

   دکتر روحانی با بیان اینکه آنچه دولت می بایست با کمک مردم انجام می داد، بر طرف کردن تحریم های غلط ، ظالمانه و ضد حقوق بشری برای باز کردن فضای حرکت و توسعه در کشور بود، خاطر نشان کرد: هرسه بخش اقتصاد دولتی ، تعاونی و خصوصی برای ما ارزشمند است.

   وی گفت: اقتصاد دولتی که متأسفانه در سال های گذشته بخش عمده ای از اقتصاد کشور را به دوش داشته، باید قدم به قدم کوچک شده و سهم بخش دولتی در اقتصاد به دو بخش تعاونی و خصوصی واگذار شود، البته بخش های مختلف دولتی هنگامی که می خواهیم بخشی از اقتصادشان را به مردم واگذار کنیم، تحمل نکرده و برایشان سخت است و در این مسیر بهانه های مختلف می آورد، اما باید همه بخش های دولتی خودشان را برای انجام این کار مهم آماده کنند.

   دکتر روحانی با بیان اینکه اقتصاد دولتی کارآیی لازم نداشته و نمی تواند تحول بزرگ در کشور ایجاد کند، اظهار داشت: اقتصاد تعاونی وخصوصی همواره در تلاش بوده و تعطیل بردار نیست و این اقتصاد است که می تواند کشور را احیا و تحول بزرگ ایجاد کند.

   رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز اقتصاد تعاونی و خصوصی خود را برای رقابت نه تنها در داخل و اقتصادهای منطقه بلکه برای رقابت با اقتصاد جهانی آماده می کنند، تصریح کرد: اقتصاد تعاونی و خصوصی می داند که اگر تولیداتش بتواند با محصولات خارجی رقابت کند از تمامی نقاط جهان مشتری خواهد داشت.

   دکتر روحانی ، کار، تلاش، فعالیت و فداکاری را موسیقی دلنواز برای کارآفرینان تلاشگر و جهاد در راه خدا دانست و افزود: همانگونه که ایستادگی برای دفاع از سرزمین، جهاد به شمار می رود، تلاش برای خانواده و جامعه هم جهاد است.

   رئیس جمهوری از تعاونی ها به عنوان مسیری که در آن ثروت در یک نقطه جمع نشده و موجب فقرزدایی می شود، یاد کرد و گفت: تعاونی جایی است که اقتصاد عادلانه را برای یک جمع به ارمغان می آورد.

   دکتر روحانی با بیان اینکه انتظار این بود که در سال های پس از انقلاب نقش تعاونی ها پررنگ تر و بیشتر باشد، اظهار داشت : باید وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی این موضوع را مورد آسیب شناسی قرار داده که در کجا تعاونی ها موفق و در چه مرحله ای موفق نبودند تا بتوانیم موجبات توسعه و کمک به تعاونی ها را فراهم کنیم.

   رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از هنرمندی های فعالیت های تعاونی این است که می تواند از کنج روستا تا کوچه های شهر و درون خانه ها حضور داشته باشد، بر ضرورت ایجاد اشتغال برای بانوان کشور تأکید کرد و افزود: نباید تصور کرد که کار و اشتغال تنها ویژه مردان است ، چرا که کار کردن موجب نشاط و غرور می شود و امروز بانوان ایرانی می خواهند تا در این غرور آفرینی و افتخار شریک و سهیم باشند، چرا که اگر محصولی با نام ایران تولید شده و در بازار جهانی حضور یابد، مطمئنا" احساس غرور و افتخار را به ارمغان خواهد آورد.

   دکتر روحانی با تأکید بر اینکه وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی باید سند تعاون کشور را بزودی تهیه و برای تصویب به دولت ارائه کند، گفت: اقتصاد، برنامه و بودجه و بانکداری بودجه ما باید به بخش تعاونی نگاه داشته باشد، چرا که امروز تعاونی ها در بسیاری از بخش ها از جمله کشاورزی و خدمات ، حضوری فعالانه دارند.

   رئیس جمهوری تصریح کرد : امروز در شرایط پسا تحریم همه باید به صحنه بیاییم و امیدواریم تعاونی ها نقش سازنده و ارزشمند خود را برای ساختن ایرانی آباد و آزاد ایفا کنند.

   پیش از سخنان رئیس جمهوری ، علی ربیعی وزیر تعاون،کارورفاه اجتماعی در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات این وزارتخانه در جهت توسعه تعاونی ها در کشور، بر ارزشمندی تعاونی ها در عرصه های اجتماعی و فرهنگی علاوه بر نقش آنها در عرصه اقتصادی تأکید و اظهار امیدواری کرد تا بخش تعاون بتواند در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی کشور نیز فعالانه حضور داشته باشد.