1394/06/23 | 1048 بازدید

در مراسم بزرگداشت تعاونی های برتر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با سلام و عرض تبریک هفته تعاون خدمت تعاونگران عزیز

 

 

      بسیار جای خوشحالی و ابراز مسرت است که باردیگر شاهد برپایی جشنواره انتخاب تعاونیهای برتر هستیم و در سالی که توسط رهبر معظم و گرانقدر انقلاب سال همدلی و هم زبانی نامیده شده، گرد هم آمده ایم تا زحمات تعاونیهائی را که با درک صحیح این پیام، نتایج عملی موفقی از آن ارائه داده اند را ارج گذارده و قدر نهیم ، به راستی اعتقاد داریم که تعاونیها به عنوان یکی از اشکال تأثیرگذار مشارکت مردمی ، دارای قابلیت ایفای نقش های سازنده ای در زندگی اقتصادی و اجتماعی میباشند و اهمیت آنها در استفاده از امکانات بالقوه و حمایت از کار آفرینی و تولید ثروت و ارائه خدمات اجتماعی و به طور خلاصه ، حرکت به سمت توسعه پایدار انکارناپذیر است.

بدون شک ، نیل به هدف. ایجاد انگیزة فعالیت به شکل تعاونی و جلب مشارکت های مردمی در این زمینه، در صورتیکه ممکن و میسر میشود که در درجه اول ، ارزش کار تعاونگران را بشناسیم و آنان را تأئید و تشویق نمائیم، سپس موجبات توسعه تعاونیها را فراهم آوریم. چرا که کار آفرینی و ایجاد فرصت های اشتغال ، امروزه از ضروری ترین نیازهای کشورمان محسوب می شود و به خوبی آموخته ایم که توسعه و تعالی هر کشوری به میزان کار وتلاش های سازنده مردم آن وابسته است. از این رو با تعاونگران باید با اقدامات خود به نهادینه ساختن این امر در جامعه یاری رسانیم.

از سوی دیگر ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و به دنبال آن تصویب قانون اجرای      سیاست های مربوطه در مجلس شورای اسلامی ، اقتصاد کشور ما را در صورت به کار بستن سیاست های مذکور در آستانه رشد و شکوفائی و تحولی عظیم قرار داده است که نباید از آن غفلت نمائیم و در این راستـا نقشی مهم و تعیین کننده بــر عهـده بخش تعاون گذاشته شده که

خوشبختانه مورد اهتمام دولت محترم و وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی واقع شده و به طور مستمر درصدد تحقق آن میباشند.

نکته مهم دیگری که نباید از یاد ببریم ، لزوم ایفای نقش تأثیرگذار بخش تعاونی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که به منزله الگوی علمی و بومی بر آمده از فرهنگ انقلابی واسلامـی بوده و به یقین عامـل شکست و عقب نشینی دشمنـان در جنگ  اقتصـادی علیه ملت

ایران و تردید نقشه راه نهادهای اقتصادی در سالهای پیش رو خواهد بود، از این رو لازم است بخش تعاونی نیز در کنار سایر بخش های مختلف اقتصادی کاملا" برنامه ریزی و امکانات و      توانائی های خود را با ضوابط مقرر در آن تطبیق داده و مدیران تعاونی ها مسیری را در پیش گیرند که موجبات موفقیت هر چه بیشتر بخش مربوطه را در محقق ساختن وظایف پیش بینی شده فراهم سازد.

خوشبختانه ، در بندهای 24 گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی ، موارد متعددی دیده میشود که زمینه فعالیت آنها در بخش مردمی تعاونی وجود داشته و حتی شاهد موفقیت های چشمگیر  نمونه های آن در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و میباشیم.درصدر این موارد بند نخست سیاست های مذکور است که ضرورت حضور گسترده مردم در صحنه های مختلف اقتصادی و بهره گیری از امکانات و منابع مالی آنان در پیشرفت امور را مورد تأکید قرار می دهد که خوشبختانه همگی از آنها اطلاع داریم و لازم به تکرار نیست.

خوشبختانه اتحادیه اسکاد برای سومین بار به عنوان اتحادیه برتر ملی شناخته شده و علاوه بر مزیت مذکور در پنج سال متوالی دریافت کننده لوح تقدیر و تندیس های نقره ای و طلائی به خاطر رعایت حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می باشد و همچنین موفق به اخذ انواع ایزوها از جمله؛ سه استاندارد بین المللی و ایزوهای 9001ـ 18001ـ 14001 و بر گزیده همایش نقش آفرینان حماسه اقتصادی و جایزه ملی تعالی مدیریت حرفه ای و برگزیده ملی همایش بین المللی کیفیت گردیده . بدین لحاظ برای بنده به عنوان یکی از اعضاء هیأت مدیره در سالیان متمادی موجب افتخار است که پاره ای از ویژگی ها و خدمات اتحادیه را که در سایه لطف باریتعالی و اعتقاد راسخ به امر تعاونی و همیـاری

و همکاری و مشارکت و همفکری اعضاء محترم اتحادیه اسکاد و تعامل و همدلی و هم اندیشی و روحیه تعاون مابین اعضاء محترم هیأت مدیره و مدیرعامل محترم و بازرسان وکارکنان و مدیران اتحادیه و رعایت کامل الزامات قانونی و اساسنامه و برخورداری از مبانی و اصول تعاون و رعایت اصول و ارزشهای تعاون و تکریم اعضاء و مشتری مداری ورعایت نکات لازم امر تعاون موجب موفقیت نسبی گردیده و امیدواریم مورد رضایت خداوند باشد بشرح زیر به استحضار میرسانم:

اتحادیه اسکاد در سال 1342 با عضویت چند تعاونی مصرف و با سرمایه 350 هزار ریال تأسیس و در سال بعد به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر این اتحادیه با عضویت 24 اتحادیه استانی تعاونیهای مصرف کارمندی دارای 1305 تعاونی و تعداد 324 تعاونی در تهران و سایر مناطقی از کشور که اتحادیه ندارند در مجموع 1529 تعاونی با تعداد بالغ بر دو میلیون عضـو

حقیقی که با احتساب خانواده آنها حدود هشت میلیون نفر را تحت پوشش دارد و می توان گفت بزرگترین و منسجم ترین و قانونمندترین شبکه توزیع در کشور می باشد. در حـال حاضر سرمایـه

این اتحادیه بالغ بر 185 میلیارد ریال و ذخایر مختلف آن در حدود 50 میلیارد ریال و فروش آن در سال 1393 حدود 2000 میلیارد ریــال بوده است . اتحادیه اسکاد افتخار دارد به عنوان بازوی دولت در زمان جنگ تحمیلی به توزیع میلیونها تن کالاهای کوپنی بین کارکنان دولت در اقصی نقاط مملکت اقدام نموده و توانسته است کارنامه درخشانی از خود باقی بگذارد و علاوه بر آن ضمن تهیه و توزیع هزاران قلم کالاهای مورد نیاز تعاونیها ، در سالهای اخیر به عنوان بهترین مباشر دولت در ذخیره سازی کالاهای استراتژیک بوده و همچنین توزیع کننده سبد کالاهای کارکنان دولت و اقشار آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی و سازمان بهزیستی بوده است . اتحادیه علاوه بر خدمات فوق در چند سال گذشته اقدام به چاپ و انتشار فصلنامه همیار که در تهیه مطالب آن از وجود اساتید دانشگاه و متخصیصن امر تعاون استفاده  می شود نموده که مورد استقبال فراوان قرار گرفته و آخرین شماره آن 65 می باشد. همچنین با انتشار خبرنامه اخبارداخلی شبکه تعاونی را منتشر می کند .

همچنین اتحادیـه اسکاد دارای واحدهای بسته بندی بهداشتی و استاندارد مواد غذائی و واحد دفترسازی و همچنین چاپخانه مدرن و مجهز با مجوز وزارت ارشاد در خدمت بخش تعاونی     می باشد.

در خاتمه از دولت محترم و وزارتخانه های مختلف از جمله ، وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی، خصوصا" معاونت محترم بخش تعاون ، وزارت صنعت،معدن وتجارت که با این تحادیه همراهی و همکاری نموده اند تشکر و قدردانی نموده وامیدوارم دولت محترم کمافی السابق از حمایت و پشتیبانی همه جانبه این نهاد تأثیرگذار در زندگی کارکنان دولت و اقتصاد کشور دریغ ننمایند. توفیق همه خدمتگزاران بخش تعاون و تعاونگران یعنی سربازان جبهه نبرد اقتصادی را از خداوند بزرگ آرزومندیم.

بار الهی به خداوند خدائیت ، به جلال کبریائیت ، چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار.

والسلام علیکم و رحمت ا... و برکاته

 

                                                                                            ابوالفضل خلیلی نایب رئیس اتحادیه اسکاد